joi, 11 septembrie 2014

6 Sfaturi Despre Bani

Chiar daca nu prea se discuta pe net despre ce o sa scriu aici tu te lovesti de asta in fiecare zi si poate ca nu stii mereu ce sa faci.

1.Fie ca-ti ajung banii sau nu nu ii risipi niciodata!
Nu te pun sa faci economii dar o sa-ti arat de ce nu e bine sa risipesti.Ex:Alex e un copil de bani gata,astazi a primit de la parinti 20 de milioane.Cum Alex e un copil care are absolut tot ce vrea,el in ziua aia n-a avut ce face cu banii si s-a dus sa-si incerce norocul la septari.A pierdut tot si spre seara i sa facut foame!Cum e un prost si a risipit ultima suta de lei cu care putea sa-si ia mancare fast food din oras de se spargea,acum nu mai are nici 3 lei de un sandwich.Cam incredibil exemplul,dar nu e inventat.Acest Alex e un prieten de-al meu!Mia dat si mie bani sa ma joc si am mai pastrat 100 de lei,norocul nostru altfel muream si eu de foame:)

2.Cand ai multi bani la tine da bani si celor care sunt in preajma ta...daca faci asta in 90% din cazuri iti vor da si ei cand au.
Pe cat de fals suna pe atat e de real,asta mi sa intamplat mereu.Nu trebuie sa dai banii de care ai nevoie,cred ca stii la ce ma refer,e imposibil sa nu fi fost intr-o situatie de genul.De ex daca ii faci cinste cuiva va tine minte 100% gestul si va face la fel cand are,chiar daca nu e un prieten apropiat.Totusi sunt fel si fel de situatii,in unele e bine sa nu dai.Nu stau sa le detaliez pe toate,o sa-ti dai singur seama cand e bine sa aplici sfatul meu!

3.Nu mai gasi tot felul de scuze pentru a nu face unele lucruri,cand motivul e lipsa baniilor!Mai bine spui direct''N-am bani!''Stiu,e greu sa o faci dar dac-o faci n-o sa-ti zica nimeni nimic.In schimb daca dai impresia ca incerci sa eviti lucrul ala din alt motiv atunci o sa ii superi pe ceilalti.

4.Nu te concentra pe banii care nu ii ai,ci pe ce ai!
Majoritatea oamenilor sunt lacomi si nu se multumesc niciodata.Daca au salariu de 20 de milioane vor 50 ca nu le ajunge,daca au de 50 vor 100 s.a.m.d.Daca incerci sa vezi ce iti lipseste N-O SA-TI AJUNGA NICIODATA BANII!In schimb daca incerci sa vezi ce ai,atunci n-o sa mai ai stresul''imi lipseste aia''.Daca nu-ti dai seama ce ai acum,o sa-ti dai seama cand o sa ramai fara.

5.Limiteaza-te la cat ai!
Din nou,sar putea sa intelegi ca ma refer la economisit,NU!E vorba de faptul ca daca cheltuiesti mai mult decat iti permiti ajungi fara bani.Ex:Tu ai salariu de 1500 lei.Daca te duci la lautari in prima zi de salariu nu te intreba de ce nu-ti ajung banii.Ce vreau sa intelegi e ca nu te ajuta cu nimic sa ai chestii pe care nu ti le permiti,degeaba ai ultimul model de iphone daca ai rata la el si n-ai credit pe cartela,degeaba ai haine de firma daca te imbraci mereu la fel,degeaba iesi in cel mai scump club din oras daca tu iti permiti doar o bere acolo s.a.m.d.

6.Nu imprumuta bani NICIODATA!
Mai bn zici ca n-ai decat sa imprumuti bani celui mai bun prieten,ca dupa ai 90% sanse sa-l pierzi.Nu pot sa explic prea usor de ce dar intreaba pe cnv care stii ca da bani imprumut daca e bine sa faci la fel...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu